%100 Zayıflatan Diyet

Diz Sıvı Kaybı Nedenleri Ve Tedavileri

Diz-Sivi-Kaybı-Nedenleri
greckadiyeti

Diz Sıvı Kaybı Nedenleri Ve Tedavileri

Çok kullanıldığı zaman aşınan eşyalar gibi, kemiklerimiz de sıvı kaybına uğradığı zaman aşınır. Halk arasında kireçlenme de denilen bu durumun sebebi yaşlanmak dışında eklemin aşırı kullanımı ve yanlış hareketlerdir. Her şeyin bir yıpranma süresi olduğu gibi vücudumuzun da yıpranma süresi vardır ve biz buna yaşlılık deriz. Ancak vücudumuzun kullanım süresini ona iyi bakarak uzatabiliriz. Düzenli egzersiz, sağlıklı beslenme programı, stressiz bir yaşam tarzı yaşlanma etkilerini minimuma indirecek daha kaliteli bir hayat yaşamanızı sağlayacaktır. Bu yazımızda size diz sıvı kaybı nedenleri ve tedavileri hakkında bilgi vereceğiz.

gainpower Diz Sıvı Kaybı Nedenleri Diz Sıvı Kaybı Nedenleri Ve Tedavileri 300 4

Diz sıvı kaybı nedenleri ve tedavileri konusuna gelirsek, osteoartrit nedenleri arasında ilk sırada yaşlılık gelir. 70 yaşın üzerindeki insanların yüzde 70’inde bu hastalık görülür. Yaşın ilerlemesiyle kemiklerin dokusunda sıvı azalır ve kireçlenme başlar. Fazla kilo, yanlış ve ters hareketler, hareketsiz ya da aşırı hareketli yaşam bu duruma sebep olabilir. Eklemleri kayganlaştıran sinoviyal sıvının azalması osteoartrite neden olur. Talihsiz bir düşmeyle de bu hastalıkla burun buruna gelebilirsiniz. Genellikle genetik bir eğilim gösteren kireçlenme menisküsün erken çıkarılması sebebiyle de oluşabilir. Genellikle bel, diz, ayak bileği, kalça omuz hatta çenede dahi görülür. Halk arasında birçok bitkisel tedaviyle azaldığı iddia edilen kireçlenmenin tedavisinde, ilaç ve fiziksel tedaviler uygulanır. Hastanın o bölgeyi çok yormaması, üstüne yük bindiren hareketlerden uzak durması gerekir. Ülkemizde romatoloji bölümleri olan hastaneler artış göstermektedir. Ayrıca bitkisel olarak hibiskus ve kuşburnu çaylarının tüketilmesinin de, kireçlenme nedeniyle ağrıyan eklemlere iyi geldiği söylenmektedir. Kırk kilit otunun balla karıştırılıp içilmesinin de etkili olduğu söylenmektedir. Bunun yanı sıra spa ve masajlarında tedavi seçenekleri arasında yer aldığı bilinmektedir. Biberiye, çörek otu, limon, kekik yağları ve sızma zeytinyağının karıştırılarak yapıldığı masaj sonrası streç filmle sararak 1 saat bekletip çıkarmanın da iyi geldiği söylenmektedir. Bu tür tedavileri uygulayan hastalar ağrı kesici kullandıkları gibi etki gördüklerini söylemektedirler.

Diz sıvı kaybı nedenleri ve tedavileri hakkında detaylı bilgi ve teşhis için mutlaka doktora danışarak gerekli muayene ve tetkikleri yaptırmanız gerekir. Eğer kireçlenme sorununuz var ve dizlerinizde sıvı kaybı başlamışsa, size onlarca tedavi önerilecektir. Çoğunun işe yaramadığı bu hastalığın kesin tedavisi yoktur. Bu yüzden yük bindiren hareketlerden özellikle kaçınmalı, çok fazla merdiven çıkmamalı ve namazınızı oturarak kılmalısınız. Mümkün olduğunca egzersiz yaptığınız bir hayat tarzı tercih ederseniz kaslarınız güçlenir ve daha dinç olursunuz.

greckadiyeti
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Emzirmek Zayıflatır Mı

Doğum sonrası çocuğunuzu emzirmeye başlıyorsunuz peki emzirmek zayıflatır mı ? Anne sütü

0 5 11 Mart 2017
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM